Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Tuxton china bouillon cups.
- Authorized Tuxton dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Tuxton GGW-042 china bouillon cups
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Tuxton GGW-042 8 Oz Bouillon Cup Round Porcelain Brown Lead-Free
| Manufacturer | Tuxton China |
|---|---|
| Model Number | GGW-042 |
| Manufacturer Part # | GGW-042 |
| Construction | Porcelain |
| Height | 2.63" |
| Width | 3.75" |
| Weight | 14.7 lbs |
| UPC | 10806628030972 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Lead-Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Tuxton China, GGW-042, Bouillon, 8 oz., 3-3/4" x 2-5/8", round, microwave & dishwasher safe, oven proof, fully vitrified, lead-free, porcelain, TuxTrendz®©, Artisan Geode, Walnut (Packed By: 2 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Lead Free
This product meets lead-free compliance standards.
