FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for TurboChef combination rapid cook ovens.
- Authorized TurboChef dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock TurboChef I1-9500-801 combination rapid cook ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
TurboChef I1-9500-801 I1 SOTA DOUBLE MAG™ Convection/Microwave Oven
| Manufacturer | TurboChef (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | I1-9500-801 |
| Manufacturer Part # | I1-9500-801 |
| Type | Microwave & Convection |
| Control Type | Touchscreen |
| Height | 25" |
| Width | 16" |
| Depth | 29.8" |
| Weight | 205 lbs |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
TurboChef (Middleby), I1-9500-801, I1 SOTA DOUBLE MAG™ Convection/Microwave Oven, Rapid Cook, electric, 16" wide, One touch controls ventless, countertop, insulated cook chamber, stores up to 256 recipes, internal catalytic converter, LED timer, pull down door with ergonomic handle, multi-speed convection blower, removable rack and bottom jetplate, smart voltage sensor technology (US only), includes (2) solid aluminum pan, TurboChef Cleaner and Guard Starter Kit, includes (1) cleaner packet, (1) 24oz bottle, (1) Guard bottle and (2) foamer trigger, (1) aluminum paddle, (1) standard rack, stainless steel interior, powder coated, corrosion-resistant steel outer wrap and door, 4" legs, cULus, CE, UL EPH Classified, ANSI/NSF 4, TUV
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
