FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for True Refrigeration reach-in refrigerator freezers.
- Authorized True Refrigeration dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock True Refrigeration STR2DT-4HS-HC reach-in refrigerator freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
True Refrigeration STR2DT-4HS-HC SPEC SERIES® Refrigerator/Freezer
| Manufacturer | True Mfg. - General Foodservice |
|---|---|
| Model Number | STR2DT-4HS-HC |
| Manufacturer Part # | STR2DT-4HS-HC |
| Interior Configuration | Shelves |
| Depth (front - back) | Standard |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Size | 2 Section |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Compressor Location | Top Mounted Compressor |
| Thermometer | Exterior Digital |
| Doors | Half-size Hinged Solid |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 77.75" |
| Width | 52.63" |
| Depth | 33.75" |
| Weight | 665 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - General Foodservice, STR2DT-4HS-HC, SPEC SERIES® Refrigerator/Freezer, reach-in, two-section, (4) stainless steel half doors, locks, cam-lift hinges, digital temperature control, (2) interior kits, LED interior lights, stainless steel front & sides, stainless steel interior, 5" castors, view spec sheet for electrical information & certifications, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
