FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for True Refrigeration roll-in freezers.
- Authorized True Refrigeration dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock True Refrigeration STR1FRI-1S-HC roll-in freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
True Refrigeration STR1FRI-1S-HC SPEC SERIES® Freezer Roll-in One-section
| Manufacturer | True Mfg. - General Foodservice |
|---|---|
| Model Number | STR1FRI-1S-HC |
| Manufacturer Part # | STR1FRI-1S-HC |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Size | 1 Section |
| Door Type | Hinged |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 83.75" |
| Width | 35" |
| Depth | 34.75" |
| Weight | 470 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - General Foodservice, STR1FRI-1S-HC, SPEC SERIES® Freezer, roll-in, one-section, (1) stainless steel door with lock, cam-lift hinges, digital temperature control, incandescent interior lighting, stainless steel front & sides, stainless steel interior, stainless steel ramp, (accommodates 27"W x 29"D x 66"H cart, NOT included), view spec sheet for electrical information & certifications, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
