Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other F35E cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Tri-Star F35E Baffle Filter 20 X 25 Galv
| Manufacturer | Tri-Star |
|---|---|
| Model Number | F35E |
| Manufacturer Part # | F35E |
| Height | 1.7" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 24.5" |
| Weight | 7.17 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Tri-Star F35E Premium Quality Framed Baffle Type Grease Filter W/handles., Galvanized 20" X 25" X 2", Safe Dependable Positive Flame Barrier Protection., Seamless Smooth Surfaces Permit Constant Grease Run-off, Into Hood Collection Troughs Easily Cleaned By Soaking Or, Spraying Or In Conventional Dishwasher., Ul & Mea Approved., First Two Numbers Of Size Indicate Vertical Height. Second, Two Numbers Represent Horizontal Width Both Are Nominal, Dimentions., Actual Size Of Filters Are 7/16" Less Than Nominal., Actual Thickness Is 1-3/4".
