FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Traulsen mega top sandwich and salad unit refrigerated counters.
- Authorized Traulsen dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Traulsen CLST-2712-SD-L mega top sandwich and salad unit refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Traulsen CLST-2712-SD-L Dealer's Choice CLST Series Mega Top Prep Table Refrigerator
| Manufacturer | Traulsen |
|---|---|
| Model Number | CLST-2712-SD-L |
| Manufacturer Part # | CLST-2712-SD-L |
| Sections | 1 Section |
| No of Doors | 1 Door |
| Width (side - side) | 27" - 31" Wide |
| Pan Capacity (Top) | 12 Pan |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Access Type | Doors |
| Height | 35.25" |
| Width | 27.88" |
| Depth | 35.75" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Traulsen, CLST-2712-SD-L, Dealer's Choice CLST Series Mega Top Prep Table Refrigerator, reach-in, one-section, 27"W, accommodates (12) 1/6 size pans 4" deep pans (included), rated for use with 6" deep pans, stainless steel exterior and interior, solid door hinged left (field reversible), full length removable cutting board, electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4"casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 2.4 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
