  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
Titan Stainless 5SLCB-36-14 60 Inch Work Table 14 Gauge with Backsplash
Titan Stainless  |  MFG #: 5SLCB-36-14  |  Item #: 918242
Item: #918242
Technical details
Manufacturer Titan Stainless
Model Number 5SLCB-36-14
Manufacturer Part # 5SLCB-36-14
Splash Height 5" Backsplash
Base Type Open With Side & Rear Crossrails
Top Gauge 14 Gauge Top
Base Construction Stainless Steel Base
Depth (front - back) 36" Deep (front - Back)
Top Stainless Series 300 Series Top
Width (side - side) 60" Wide (side - Side)
Height 41"
Width 60"
Depth 36"
Weight 184 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
Titan Stainless 5SLCB-36-14 Features
  • Heavy-duty 14 gauge stainless steel top: Supports commercial food prep demands.
  • Open base with crossrails: Ensures stability for high load capacities.
  • Adjustable bullet feet: Allows precise leveling on uneven flooring.
  • Corrosion-resistant 300 series steel: Suitable for frequent cleaning and sanitation.
  • Ergonomic 41-inch height: Facilitates comfortable working postures during extensive use.
Ideal for cafeteria, bakery, or prep stations requiring a robust, easy-to-maintain work surface.
Titan Stainless 5SLCB-36-14 Technical Specs
  • Width: 60 inches for ample prep space
  • Material: 14 gauge NSF-approved stainless steel top
  • Dimensions: 36" D x 41" H for ergonomic use