FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Thunderbird spiral dough mixers.
- Authorized Thunderbird dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Thunderbird ASP-200 (LT) spiral dough mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Thunderbird ASP-200 (LT) Spiral Mixer 318 Liter Stainless Steel Bowl 440 Lbs Dough Capacity
| Manufacturer | Thunderbird Food Machinery |
|---|---|
| Model Number | ASP-200 (LT) |
| Manufacturer Part # | ASP-200 (LT) |
| Bowl Type | Tilting |
| Housing Construction | Painted |
| Attachments | Bowl, Dough Hook, Dough Knife |
| Speed | 1-speed |
| Controls | Programmable Controls |
| Height | 71" |
| Width | 77" |
| Depth | 65" |
| Weight | 3280 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
| Lead-Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Thunderbird Food Machinery, ASP-200 (LT), Spiral Mixer, 318 liter stainless steel bowl, 440 lbs dough capacity, 282 lbs flour capacity, hydraulic lift, jog switch, metal-rubber composite gear type, stainless steel spiral hook & dough knife, frame with lead-free baked paint, 16 HP hook motor, 2 HP bowl motor, CE, ETL, NSF, MADE IN USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Lead Free
This product meets lead-free compliance standards.

