Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Tablecraft aluminum food pans.
- Authorized Tablecraft dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Tablecraft CW5004GY aluminum food pans
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Tablecraft CW5004GY 5 Quart Half Size Food Pan Aluminum Gray with Straight Edge
| Manufacturer | TableCraft Products |
|---|---|
| Model Number | CW5004GY |
| Manufacturer Part # | CW5004GY |
| Size | 1/2 Size |
| Depth (approximate) | 3" Deep |
| Height | 3" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 12.75" |
| Weight | 4.75 lbs |
| UPC | 727875245809 |
| NSF | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
TableCraft Products, CW5004GY, Simple Solutions™ Bowl, half size, 5 qt., 12-3/4" x 9-1/2", 3" deep, straight edge, cold holding only, dishwasher safe, Duracoat™ coated cast aluminum, gray, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
