Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for T&S Brass janitorial sinks.
- Authorized T&S Brass dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock T&S Brass B-0665-BSTR janitorial sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
T&S Brass B-0665-BSTR Service Sink Faucet Wall 6 1/2" Noz
| Manufacturer | T&S Brass |
|---|---|
| Model Number | B-0665-BSTR |
| Manufacturer Part # | B-0665-BSTR |
| Height | 11.25" |
| Width | 9.75" |
| Depth | 5.25" |
| Weight | 7.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
T&S Brass B-0665-BSTR T & S Service Sink Wall Faucet 8" Ctrs. W/vacuum Breaker., 6-1/2" Nozzle W/support Bracket And Pail Hook., 1-2" Fpt Inlet And 3/4" Threaded Hose Outlet., Replacement Hot Spindle W/handle # 51-1499, Replacement Cold Spindle W/handle # 51-1498, 1/2" Vacuum Breaker #561282, Nozzle Flow 12.96 Gpm, Pressure Max 125 Psi, Pressure Min 20 Psi, Temperature Max 140 F (60 ), Temperature Min 40 F (4.44 )
