FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit residential domestic ranges.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit WTM6107IS residential domestic ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit WTM6107IS Gas Range 20" W X 24"D 2.92 Cu.ft. Oven Capacity
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | WTM6107IS |
| Manufacturer Part # | WTM6107IS |
| Type | Electric |
| Size | 20"W |
| Cubic Feet Capacity | 2.9 Cu Ft Capacity |
| Height | 40" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Weight | 154 lbs |
| Made in USA | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, WTM6107IS, Gas Range, 20" W x 24"D, 2.92 cu.ft. oven capacity, backguard, removable oven door & range tops, removable burner caps, recessed top & oven door, broiler compartment (2 broiler pan included), anti-tip bracket, push-to-turn knobs, (1) 12000 BTU burner, (2) 9100 BTU burners, (1) 5000 BTU burner, cast iron grates, spark ignition, (2) wire oven racks, white finish with solid door, convertible to propane gas with LP S2 kit (not included), power cord included, 115 v/60/1-ph, 5 amps, CSA, TAA compliant design, Made in the USA (Residential)
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
