RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit wine cooler dispensers.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit SBC58BLBIADATWINBW wine cooler dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit SBC58BLBIADATWINBW Beer & Wine Kegerator 24" Wide ADA Compliant Height
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | SBC58BLBIADATWINBW |
| Manufacturer Part # | SBC58BLBIADATWINBW |
| Height | 32" |
| Width | 23.63" |
| Depth | 22.75" |
| Weight | 144.5 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, SBC58BLBIADATWINBW, Beer & Wine Kegerator, 24" wide, ADA compliant height, commercially approved, automatic defrost, adjustable thermostat, indoor use, built-in or freestanding, stainless Steel door, user-reversible door, complete twin tap kit that includes a dual dispenser tower, regulators, and all the connection equipment you need to serve from a 1/6 beer keg, wine keg, or disposable wine keg, ships with a CO2 tank for beer and nitrogen/CO2 tank for wine, stainless steel floor cover, fully finished cabinet, stainless steel drip tray, Interior light, R600a refrigerant, CARB compliant, 1.2 amps, 115V/60 Hz, ETL ETL-C ETL-S (Commercial)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

