RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit reach-in undercounter refrigerator freezers.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit FFRF3070BL reach-in undercounter refrigerator freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit FFRF3070BL Undercounter Refrigerator-Freezer 30" Wide French Door Swing
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | FFRF3070BL |
| Manufacturer Part # | FFRF3070BL |
| Height | 34" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 22.75" |
| Weight | 150 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, FFRF3070BL, Undercounter Refrigerator-Freezer, 30" wide, french door swing, built-in, black finish, 5.1 cu.ft. capacity (refrigerator: 2.8 cu.ft - freezer:2.3), separate refrigerator and freezer sections with single compressor operation, 36°F to 43°F temperature range (refrigerator), -4º to 4ºF temperature range (freezer), digital thermostat, temperature memory function, open door alarm, high temperature alarm, 3 adjustable glass shelves (refrigerator), 2 full door shelves (refrigerator), 3 wire shelves (freezer), fully articulating hinging, LED lighting, Sabbath mode, slotted floors, sealed back, right angle plug, 33.5 dB sound level, R600a, 1.5 amps, 115 V AC/60 Hz, R600a refrigerant, CARB compliant, 100% CFC free, ETL, ETL-C (Residential)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
