RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit reach-in refrigerator freezers.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit FFBF179SSIM reach-in refrigerator freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit FFBF179SSIM Bottom Mount Refrigerator-Freezer ENERGY STAR-certified 31" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | FFBF179SSIM |
| Manufacturer Part # | FFBF179SSIM |
| Height | 69" |
| Width | 31.25" |
| Depth | 27.38" |
| Weight | 220 lbs |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, FFBF179SSIM, Bottom Mount Refrigerator-Freezer, ENERGY STAR-certified, 31" Wide, counter depth fit, frost-free, 17.2 cu.ft. capacity, factory-installed icemaker, digital temperature control, professional handles, (2) adjustable glass shelves, (1) full door shelves, (4) half door shelves, gallon door shelf, adjustable door storage, (1) refrigerator crisper drawer, (1) freezer drawer, SuperCool + SuperFreeze functions, eco mode, open door alarm, gray cabinet, reversible stainless steel refrigerator door, interior LED lighting, sealed back, right angle plug, sabbath mode, lead-free certified, R600a hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), TAA Compliant, UL, UL-C, NRCAN, 115 V AC/60 Hz, 1.25 amps (Residential)
