RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit merchandiser refrigerators.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CL24BV1 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CL24BV1 Undercounter Beverage Center Built-in Or Freestanding 24" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CL24BV1 |
| Manufacturer Part # | CL24BV1 |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 8 Cu. Ft. (and Under) |
| Height | 33.75" |
| Width | 23.38" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 177 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CL24BV1, Undercounter Beverage Center, built-in or freestanding, 24" wide, 4.73 cu. ft. capacity, glass door with stainless steel trim, (3) adjustable glass shelves, tri-colored LED lighting, digital controls & display, temperature memory function, 36-43°F temperature range, auto-defrost, sealed back, reversible-right hand door swing, fully finished black cabinet, factory installed lock, right angle plug, interior & exterior fan, R600a Hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 3.0 amps, ETL, ETL-C, (Residential)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
