RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit wine cellar cabinets.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CL244WC2PNR wine cellar cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CL244WC2PNR Undercounter Dual Zone Wine Cellar Built-in Or Freestanding
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CL244WC2PNR |
| Manufacturer Part # | CL244WC2PNR |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Width | 24" - 35"W |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Bottle Capacity | 20 - 59 Bottle Capacity |
| Height | 33.75" |
| Width | 23.38" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 165 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CL244WC2PNR, Undercounter Dual Zone Wine Cellar, built-in or freestanding, 24" wide, (48) bottles capacity, glass door with panel ready trim (trim not included), auto-defrost, digital controls & display, tri-colored LED lighting, (6) adjustable steel shelves, temperature memory function, 41-50ºF upper zone & 50-64ºF lower zone temperature range, sabbath mode setting, open door & high temperature alarm, reversible-right hand door swing, right angle plug, interior & exterior fan, fully finished black cabinet, factory installed lock, R600a Hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 3.0 amps, ETL, ETL-C, (Residential)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
