RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit merchandiser refrigerators.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CL156BV1PNR merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CL156BV1PNR Undercounter Beverage Center Built-in Or Freestanding 15" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CL156BV1PNR |
| Manufacturer Part # | CL156BV1PNR |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Size | 1 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Capacity | 8 Cu. Ft. (and Under) |
| Height | 33.75" |
| Width | 14.75" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 99 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CL156BV1PNR, Undercounter Beverage Center, built-in or freestanding, 15" wide, 2.6 cu. ft. capacity, glass door with panel-ready trim (trim not inclued), LED lighting, digital controls & displays, 36° - 43ºF temperature range, automatic defrost, sabbath mode setting, (3) adjustable glass shelves, fully finished black cabinet, reversible-right hand door swing, right angle plug, interior & exterior fan, R600a Hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 1.0 amps, ETL, ETL-C, (Residential)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
