RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit reach-in refrigerator freezers.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit BKRF151W reach-in refrigerator freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit BKRF151W Top-mount Refrigerator-freezer With NIST-calibrated Thermometers
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | BKRF151W |
| Manufacturer Part # | BKRF151W |
| Height | 70.25" |
| Width | 27.75" |
| Depth | 27.88" |
| Weight | 189 lbs |
| UL | Yes |
| ULC | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, BKRF151W, Top-mount refrigerator-freezer with NIST-calibrated thermometers, 28" Wide, classic white finish, 14.3 cu.ft. capacity, ENERGY STAR certified, frost-free operation, digital temperature control, (4) adjustable glass shelves, (2) Crisper drawers, gallon door storage, interior light, superfreeze function, , freezer shelving, ice tray included, user-reversible doors, 1.84 amps, 115 V AC/60 Hz, UL, ULC, NRCAN registered, R600a refrigerant, CARB compliant, 100% CFC free, (Residential)
Certifications
Certifications
ULC
This item meets the Canadian safety standards established by Underwriters Laboratories of Canada (ULC).
