RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit medical refrigerators.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit ABOD15 medical refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit ABOD15 Performance Series BOD Refrigerated/Heated Incubator 24" Wide 15.0 Cu.ft. Capacity
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | ABOD15 |
| Manufacturer Part # | ABOD15 |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Door Style | Full Hinged Door |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | All White Exterior |
| Capacity | 10 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 72" |
| Width | 23.38" |
| Depth | 24.38" |
| Weight | 241 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, ABOD15, Performance Series BOD Refrigerated/Heated Incubator, 24" wide, 15.0 cu.ft. capacity, 4-60ºC (39.2-140ºF) temperature range, automatic defrost with adjustable cycle defrost, open door alarm, digital control panel, LED lighting, magnetic door gasket, reversible solid door, (4) adjustable wire shelves, (90) 300ml glass bottles capacity, factory installed lock, white exterior finish, powder-coated handle, R600a refrigerant (CARB Compliant), 115v/60/1-ph, 1.4 amps, ETL, cETL (Industrial)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
