FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Structural Concepts self-serve refrigerated display cases.
- Authorized Structural Concepts dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Structural Concepts GHSS556R (CURVED) self-serve refrigerated display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Structural Concepts GHSS556R (CURVED) Fusion® Refrigerated Self-Service Case With Curved Profile
| Manufacturer | Structural Concepts |
|---|---|
| Model Number | GHSS556R (CURVED) |
| Manufacturer Part # | GHSS556R (CURVED) |
| Width (side - side) | 61" - 66" |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Interior Finish | Black Interior |
| Height | 55" - 60" |
| Profile | High |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Height | 55.87" |
| Width | 62.75" |
| Depth | 44.37" |
| Weight | 1250 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Structural Concepts, GHSS556R (CURVED), Fusion® Refrigerated Self-Service Case with Curved Profile, 62-3/4"W x 44-3/8"D x 55-7/8"H, 40°F or less integrated average product temperature, LED top and shelf lights with frosted lens, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, stainless steel rear exterior, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
