FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Stero undercounter dishwashers.
- Authorized Stero dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Stero SUNL-1 undercounter dishwashers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Stero SUNL-1 Dishwasher Undercounter 120/60/1-Ph
| Manufacturer | Stero |
|---|---|
| Model Number | SUNL-1 |
| Manufacturer Part # | SUNL-1 |
| Cabinet base | Fully Enclosed |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Construction | Stainless Steel |
| Temperature | Low Temp Chemical |
| Height | 32.75" |
| Width | 24" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 170 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Stero, SUNL-1, Dishwasher, undercounter, 120/60/1-Ph, low temp, front loading door type, single rack, (30) racks per hour, chemical pumps standard, Delime notification and cycle, soft start, service diagnostics with error notification, pumped rinse, pumped drain cULus, NSF, ENERGY STAR®
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
