Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Steelite 0 - 31 oz plastic bowls.
- Authorized Steelite dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Steelite 7803ZM6000 0 - 31 oz plastic bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Steelite 7803ZM6000 Bowl 4.0 Oz 3.375" X 1.375" - 3/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 7803ZM6000 |
| Manufacturer Part # | 7803ZM6000 |
| Color | Black |
| Long Side / Diameter | 2" - 3" |
| Shape | Round |
| Plastic Type | Melamine |
| Ounce Capacity (approximate) | 0 - 8 Oz = 1/4 Qt |
| Height | 1.38" |
| Width | 3.38" |
| Depth | 3.38" |
| Weight | 5.66 lbs |
| UPC | 05018461803530 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 7803ZM6000, Bowl, 4.0 oz, 3.375" x 1.375", Raven, Creations, Round, Melamine, Bold Sophistication Meets Unmatched Durability (STOCK item) (Packed By: 3 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
