Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Steelite china platters.
- Authorized Steelite dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Steelite 6163RG175 china platters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Steelite 6163RG175 Oval Platter 8.125" X 6.25" X 0.75" Forager Nest - 2/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 6163RG175 |
| Manufacturer Part # | 6163RG175 |
| Short Side | 6" |
| Long Side / Diameter | 8" |
| Construction | Ceramic |
| Shape | Oval / Oblong |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.13" |
| Depth | 6.25" |
| Weight | 18.74 lbs |
| UPC | 05018461808993 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 6163RG175, Oval Platter, 8.125" x 6.25" x 0.75", Forager Nest, Robert Gordon, oval, stoneware, Dishwasher Safe, Oven Safe Up To 400° F/203° C, Handmade & Organic Appeal, (24 per case) (STOCK item) (Packed By: 2 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
