Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Steelite pedestal display stands.
- Authorized Steelite dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Steelite 6163RG172 pedestal display stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Steelite 6163RG172 Pedestal Bowl 19.5 Oz 7.5" X 2.0" - 2/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 6163RG172 |
| Manufacturer Part # | 6163RG172 |
| Top Width / Diameter | 5" - 10" |
| Height | 1" - 4" |
| Color | Gray |
| Shape | Round |
| Construction | China |
| Height | 2" |
| Depth | 2.63" |
| Weight | 23.9 lbs |
| UPC | 05018461808962 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 6163RG172, Pedestal Bowl, 19.5 oz, 7.5" x 2.0", Forager Nest, Robert Gordon, round, stoneware, Dishwasher Safe, Oven Safe Up To 400° F/203° C, Handmade & Organic Appeal, (24 per case) (STOCK item) (Packed By: 2 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
