Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Steelite china bowls 9-16 oz.
- Authorized Steelite dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Steelite 6163RG170 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Steelite 6163RG170 Oval Bowl 15.0 Oz 9.0" X 5.75" X 1.625" - 2/Case
| Manufacturer | Steelite International |
|---|---|
| Model Number | 6163RG170 |
| Manufacturer Part # | 6163RG170 |
| Size | 9" |
| Material | Ceramic |
| Geometric Shape | Oval |
| Type | General Usage |
| Ounce Capacity (approximate) | 15 Oz |
| Height | 1.63" |
| Width | 9" |
| Depth | 5.75" |
| Weight | 25.1 lbs |
| UPC | 05018461808948 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Steelite International, 6163RG170, Oval Bowl, 15.0 oz, 9.0" x 5.75" x 1.625", Forager Nest, Robert Gordon, oval, stoneware, Dishwasher Safe, Oven Safe Up To 400° F/203° C, Handmade & Organic Appeal, (24 per case) (STOCK item) (Packed By: 2 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
