  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Special Quote Item.
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
SPG International  |  MFG #: 6CBT-24BHD  |  Item #: 905187
Item: #905187
Technical details
Manufacturer SPG International
Model Number 6CBT-24BHD
Manufacturer Part # 6CBT-24BHD
Splash Height 6" Backsplash
Width (side - side) 72"W
Base Construction Stainless Steel Base
Depth (front - back) 24"D
Top Stainless Series 300 Series Top
Top Gauge 16 Gauge Top
Table Edge Type Square / Flat Edge
Height 36"
Width 72"
Depth 24"
Weight 185 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
SPG International, 6CBT-24BHD, Universal Stainless Work Table, cabinet case with hinged doors, 72"W x 24"D, 16/300 series stainless steel top, 6" backsplash, stainless steel cabinet, with mid-shelf, mounted on 6" legs with adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
SPG 6CBT-24BHD - Universal Stainless Work Table, Cabinet Case With Hinged Doors, 72"W X 24"D
SPG International