  • Fast shipping available on in-stock SPG International 1SL1618-RD18 one compartment sinks
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Special Quote Item.
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for SPG International one compartment sinks.
SPG International 1SL1618-RD18 Universal Stainless Sink One Compartment 18" Right-hand Drainboard
SPG International  |  MFG #: 1SL1618-RD18  |  Item #: 904970
Item: #904970
Technical details
Manufacturer SPG International
Model Number 1SL1618-RD18
Manufacturer Part # 1SL1618-RD18
Drainboards With Right-hand Drainboard
Compartment (front - back) 18"
Top Gauge 14 Gauge
Compartment Width (side - side) 16"
Splash Height 9"
Sink Depth (rim - drain) 14"
Base Construction Stainless Steel
Base Type Legs With Front & Side Crossrails
Overall Length 36" - 39"
Top Stainless Series 300 Series
Height 36"
Width 36.5"
Depth 23.5"
Weight 57 lbs
NSF Yes
CSA Yes
About this item
Product Details
SPG International, 1SL1618-RD18, Universal Stainless Sink, one compartment, 18" right-hand drainboard, 18" front-to-back x 16" wide sink compartment, 14" deep, with 9"H backsplash, stainless steel legs & crossrails, 14/300 series stainless steel, NSF, CSA
Certifications
CSA logo
CSA
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
SPG 1SL1618-RD18 - Universal Stainless Sink, One Compartment, 18" Right-hand Drainboard
SPG International