  • Fast shipping available on in-stock Southbend PCE11B/SD-PRO electric convection ovens
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric convection ovens.
Southbend PCE11B/SD-PRO Platinum PRO Single Convection Oven Electric
Southbend  |  MFG #: PCE11B/SD-PRO  |  Item #: 1989211
Item: #1989211
Technical details
Manufacturer Southbend (Middleby)
Model Number PCE11B/SD-PRO
Manufacturer Part # PCE11B/SD-PRO
Base Legs
Size Deep/bakery Size
Interior Finish Porcelain Interior
Type Standard
Exterior Finish Stainless Steel Front, Top & Sides
kW (per deck) 11.0 - 15.99 KW
Deck Qty 1 Deck
Control Type Solid State Controls
Height 45"
Width 57.5"
Depth 45.5"
Weight 680 lbs
NSF Yes
UL Yes
About this item
Product Details
Southbend (Middleby), PCE11B/SD-PRO, Platinum PRO Single Convection Oven, Electric, 11 kW, Bakery Depth, Standard controls, Dependent doors
Certifications
UL Listed logo
UL Listed
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
Southbend (Middleby) PCE11B/SD-PRO - Platinum PRO Single Convection Oven, Electric
Southbend (Middleby)