FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric tilting kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KELT-20F electric tilting kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KELT-20F Tilting Kettle Electric 20 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KELT-20F |
| Manufacturer Part # | KELT-20F |
| Base | Tri-leg |
| Kettle Jacket | Full Jacket |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Height | 38" |
| Width | 36" |
| Depth | 34" |
| Weight | 340 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KELT-20F, Tilting Kettle, electric, 20 gallon capacity, full jacket, thermostatic control, crank tilt with self-locking positive stop, faucet bracket, 316 stainless steel interior liner, stainless steel exterior, console & tri-leg base, 18.0 kW cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
