FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend stationary electric kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KELS-60 stationary electric kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KELS-60 Stationary Kettle Electric 60 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KELS-60 |
| Manufacturer Part # | KELS-60 |
| Base | Tri-leg |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Kettle Liner | 304 Stainless Steel |
| Height | 75" |
| Width | 33.75" |
| Depth | 37.25" |
| Weight | 390 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KELS-60, Stationary Kettle, electric, 60 gallon capacity, 2/3 jacket, thermostatic control, 2" draw-off, includes: perforated strainer, spring assisted hinged cover & faucet bracket, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel exterior finish, tri-leg, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.