FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend stationary electric kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KELS-100 stationary electric kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KELS-100 Stationary Kettle Electric 100 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KELS-100 |
| Manufacturer Part # | KELS-100 |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Base | Tri-leg |
| Kettle Liner | 304 Stainless Steel |
| Height | 87" |
| Width | 40" |
| Depth | 44" |
| Weight | 486 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KELS-100, Stationary Kettle, electric, 100 gallon capacity, 2/3 jacket, thermostatic control, 2" draw-off, includes: perforated strainer, spring assisted hinged cover & faucet bracket, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel exterior, tri-leg, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.