FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend countertop electric kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KECTC-06 countertop electric kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KECTC-06 Tilting Kettle Electric Countertop
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KECTC-06 |
| Manufacturer Part # | KECTC-06 |
| Tilt type | Crank |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Height | 33.5" |
| Width | 28.88" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 130 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KECTC-06, Tilting Kettle, electric, countertop, 6 gallon capacity, 2/3 jacket, solid state thermostat, integrally mounted controls, console with hand crank tilt on right, faucet bracket, low water level indicator & shut-off, pressure gauge, safety relief valve, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel console & trunnion, 7.5kW, 50 PSI, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
