FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend stationary direct steam kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KDPS-80 stationary direct steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KDPS-80 Stationary Kettle Direct Steam 80 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KDPS-80 |
| Manufacturer Part # | KDPS-80 |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Base | Pedestal Base |
| Kettle Liner | 304 Stainless Steel |
| Height | 40.5" |
| Width | 34.75" |
| Depth | 37" |
| Weight | 308 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KDPS-80, Stationary Kettle, direct steam, 80 gallon capacity, 2/3 jacket, 2" draw-off, includes: perforated strainer, faucet bracket, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel construction, spring assisted stainless steel dome cover, pedestal, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.