FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas kettle cabinet assemblies.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend GMT-10S gas kettle cabinet assemblies
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend GMT-10S Kettle/Cabinet Assembly Gas (1) 10 Gallon Tilting Kettle
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | GMT-10S |
| Manufacturer Part # | GMT-10S |
| Base | 24" Wide Cabinet |
| Kettles | (1) 10 Gallon |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Height | 66.13" |
| Width | 24" |
| Depth | 33" |
| Weight | 470 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), GMT-10S, Kettle/Cabinet Assembly, gas, (1) 10 gallon tilting kettle, 2/3 jacket, 24" cabinet base, electronic ignition, double pantry fill faucet, 3" deep stainless steel sink, CSD-1 package, split water line, safety relief valve, 316 stainless steel liner, 304 stainless steel exterior finish, 6" stainless steel legs & adjustable flanged feet, 200,000 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.