FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend floor model gas convection steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend GCX-24-SB floor model gas convection steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend GCX-24-SB Convection Steamer Gas (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | GCX-24-SB |
| Manufacturer Part # | GCX-24-SB |
| Width (side - side) | 36" |
| Height | 71.88" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.13" |
| Weight | 990 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), GCX-24-SB, Convection Steamer, gas, (2) compartment, (12) 12" x 20" pan capacity per compartment, 36" cabinet base, electronic ignition, automatic blowdown, 60 minute timer per compartment, CSD-1 boiler controls, split water lines, removable pan supports & drip trough, stainless steel interior & exterior, 6" legs, adjustable flanged feet, 300,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
