FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas steamer kettle combinations.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend GCX-10S-6 gas steamer kettle combinations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend GCX-10S-6 Convection Steamer/Kettle Gas (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | GCX-10S-6 |
| Manufacturer Part # | GCX-10S-6 |
| Compartments | 2 |
| Kettle | (1) 6 Gal |
| Height | 66.13" |
| Width | 44" |
| Depth | 33" |
| Weight | 1000 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), GCX-10S-6, Convection Steamer/Kettle, gas, (2) compartment, (1) 6 gallon kettle, (5) 12" x 20" pan capacity per compartment, 44" cabinet base, electronic ignition, automatic blowdown, 60 minute timer per compartment, deck mount faucet valve, swing nozzle & integral sink, CSD-1 code package, includes split water line, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel exterior, 6" legs, adjustable flanged feet, CSA Flame, CSA Star, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.