FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas pressure steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend GC-3S gas pressure steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend GC-3S Pressure Steamer Gas Heated Boiler (3) Compartments
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | GC-3S |
| Manufacturer Part # | GC-3S |
| Compartments | 3 |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 36" |
| Controls | Automatic Controls |
| Height | 68" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.88" |
| Weight | 1170 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), GC-3S, Pressure Steamer, gas heated boiler, (3) compartments, 36" cabinet base, independent automatic timer controls, electronic ignition, removable shelf supports, slide out shelf, CSD-1 package, includes automatic boiler blowdown, split water line, water in "Y" strainer (condenser feed), stainless steel interior & exterior finish, 300,000 BTU, 87.9kW/hr, CSA-Star, CSA-Flame, NSF
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.