FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric kettle cabinet assemblies.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend EMT-6S-6 electric kettle cabinet assemblies
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend EMT-6S-6 Kettle/Cabinet Assembly Electric (2) 6 Gallon Tilting Kettles
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | EMT-6S-6 |
| Manufacturer Part # | EMT-6S-6 |
| Base | 36" Wide Cabinet |
| Kettles | (2) 6 Gallon |
| Kettle Liner | Stainless Steel |
| Height | 66.13" |
| Width | 36" |
| Depth | 33" |
| Weight | 600 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), EMT-6S-6, Kettle/Cabinet Assembly, electric, (2) 6 gallon tilting kettles, 2/3 jacket, reversible tilt handle, safety relief valve, split water lines, automatic blow down, CSD-1 boiler controls, (2) 3"D sinks with drain & splash guard, hot & cold water faucet with control valves, 36"W cabinet base, hinged doors with magnetic catch, 316 stainless steel liner, 304 stainless steel construction, 6" stainless steel legs with adjustable flanged feet, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.