FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric dual-pressure steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend EDA-2S electric dual-pressure steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend EDA-2S Do-All Dual-Pressure Steamer Electric (2) Compartments
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | EDA-2S |
| Manufacturer Part # | EDA-2S |
| Controls | Manual Controls |
| Width (side - side) | 36" |
| Compartments | 2 |
| Height | 55.13" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.88" |
| Weight | 1050 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), EDA-2S, Do-All Dual-Pressure Steamer, electric, (2) compartments, 36" cabinet base, pressure/pressureless on top compartment only, manual controls, 60 minute timer, automatic blowdown, CSD-1 code package, includes "Y" strainer condenser feed, split water line, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel exterior, 6" legs with flanged feet, 42kW, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
