FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric steamer kettle combinations.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend ECX-10S-10 electric steamer kettle combinations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend ECX-10S-10 Convection Steamer/Kettle Electric (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | ECX-10S-10 |
| Manufacturer Part # | ECX-10S-10 |
| Kettle | (1) 10 Gal |
| Compartments | 2 |
| Height | 66.13" |
| Width | 48" |
| Depth | 33" |
| Weight | 920 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), ECX-10S-10, Convection Steamer/Kettle, electric, (2) compartment, (1) 10 gallon kettle, (5) 12" x 20" x 2-1/2" pan capacity per compartment, 48" cabinet base, automatic blowdown, 60 minute timer per compartment, deck mount faucet valve, swing nozzle & integral sink, CSD-1 code package, includes 316 stainless steel interior, 304 stainless steel exterior, 6" legs with adjustable flanged feet, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.