FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric pressure steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend EC-2S electric pressure steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend EC-2S Pressure Steamer Electric Heated Boiler (2) Compartments
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | EC-2S |
| Manufacturer Part # | EC-2S |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 36" |
| Controls | Automatic Controls |
| Compartments | 2 |
| Height | 55.13" |
| Width | 41" |
| Depth | 33.88" |
| Weight | 960 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), EC-2S, Pressure Steamer, electric heated boiler, (2) compartments, 36" cabinet base, independent automatic timer controls, automatic boiler blow down, removable shelf supports, slide out shelf, CSD-1 package, includes "Y" strainer, cabinet base with (2) solid hinged doors, 304 stainless steel interior & exterior finish, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
