FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct-steam kettle cabinet assemblies.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DMT-6S-6 direct-steam kettle cabinet assemblies
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DMT-6S-6 Kettle/Cabinet Assembly Direct Steam (2) 6 Gallon Tilting Kettles
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DMT-6S-6 |
| Manufacturer Part # | DMT-6S-6 |
| Kettles | (2) 6 Gallon |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Base | 36" Wide Cabinet |
| Height | 62.13" |
| Width | 36" |
| Depth | 33" |
| Weight | 350 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DMT-6S-6, Kettle/Cabinet Assembly, direct steam, (2) 6 gallon tilting kettles, steam control valve, 316 stainless steel liner, 36" cabinet base, deck mount hot & cold water faucet, 3" deep sink with splash guard, stainless steel construction, 6" stainless steel legs with adjustable flanged feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
