FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct-steam kettle cabinet assemblies.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DMT-10S-6 direct-steam kettle cabinet assemblies
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DMT-10S-6 Kettle/Cabinet Assembly Direct Steam (1) 6 Gallon & (1) 10 Gallon Tilting Kettle
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DMT-10S-6 |
| Manufacturer Part # | DMT-10S-6 |
| Kettles | (1) 6 & (1) 10 Gallon |
| Kettle Liner | Stainless Steel |
| Base | 42" Wide Cabinet |
| Height | 61.2" |
| Width | 42" |
| Depth | 33" |
| Weight | 390 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DMT-10S-6, Kettle/Cabinet Assembly, direct steam, (1) 6 gallon & (1) 10 gallon tilting kettle, 42" cabinet base, double pantry fill faucet, 5" deep sink, stainless steel construction, 6" legs, adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.