FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend floor model direct-steam convection steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DCX-2S floor model direct-steam convection steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DCX-2S Convection Steamer Direct Steam (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCX-2S |
| Manufacturer Part # | DCX-2S |
| Interior Finish | 316 Stainless Steel |
| Compartments | 2 |
| Width (side - side) | 24" |
| Height | 55.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 33" |
| Weight | 450 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-2S, Convection Steamer, direct steam, (2) compartment, (6) 12" x 20" x1" pan capacity total, 24" cabinet base, thermostatic controls, 60 minute timer per compartment, pressure regulator, removable pan supports & drip trough, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel construction, (4) 6" stainless steel legs with adjustable flanged feet, 120v/60/1-ph, 4.0 amps, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
