FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend floor model direct-steam convection steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DCX-24-SB floor model direct-steam convection steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DCX-24-SB Convection Steamer Direct Steam (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCX-24-SB |
| Manufacturer Part # | DCX-24-SB |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 36" |
| Compartments | 2 |
| Height | 69.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.13" |
| Weight | 800 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-24-SB, Convection Steamer, direct steam, (2) compartment, (12) 12" x 20" pan capacity per compartment, 36" cabinet base, 60 minute timer per compartment, removable pan supports & drip trough, reinforced counter, pressure regulator, condensate drain assembly with controls, stainless steel interior & exterior, 6" legs, adjustable bullet feet, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.