FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend floor model direct-steam convection steamers.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DCX-16-SB floor model direct-steam convection steamers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DCX-16-SB Convection Steamer Direct Steam (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCX-16-SB |
| Manufacturer Part # | DCX-16-SB |
| Interior Finish | 316 Stainless Steel |
| Width (side - side) | 36" |
| Compartments | 2 |
| Height | 62" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.13" |
| Weight | 750 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-16-SB, Convection Steamer, direct steam, (2) compartment, (8) 12" x 20" x 2-1/2" pan capacity per compartment, 36" cabinet base, 60 minute timer per compartment, removable pan supports & drip trough, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel construction, (4) 6" legs with adjustable flanged feet, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
