FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct steam steamer kettle combinations.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DCX-10S-6 direct steam steamer kettle combinations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DCX-10S-6 Convection Steamer/Kettle Direct Steam (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCX-10S-6 |
| Manufacturer Part # | DCX-10S-6 |
| Kettle | (1) 6 Gal |
| Compartments | 2 |
| Height | 68.5" |
| Width | 44" |
| Depth | 33" |
| Weight | 900 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-10S-6, Convection Steamer/Kettle, direct steam, (2) compartment, (1) 6 gallon kettle, (5) 12" x 20" x 1" pan capacity per compartment, 44" cabinet base with (2) doors, 60 minute timer per compartment, deck mount faucet valve, swing nozzle & integral sink, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel exterior, (4) 6" stainless steel legs with adjustable flanged feet, 120v/50/60/1-ph, 4.0 amps, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.