FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct steam steamer kettle combinations.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend DCX-10S-6-6 direct steam steamer kettle combinations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend DCX-10S-6-6 Convection Steamer/Kettle Direct Steam (2) Compartment
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCX-10S-6-6 |
| Manufacturer Part # | DCX-10S-6-6 |
| Kettle | (2) 6 Gal |
| Compartments | 2 |
| Height | 62.13" |
| Width | 60" |
| Depth | 33" |
| Weight | 930 lbs |
| NSF | Yes |
| CSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-10S-6-6, Convection Steamer/Kettle, direct steam, (2) compartment, (2) 6 gallon kettles, (5) 12" x 20" x 2-1/2" pan capacity per compartment, 60" cabinet base with (3) solid hinged doors, 60 minute timer per compartment, deck mount faucet valve, swing nozzle & integral sink, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel construction, (4) 6" legs with adjustable flanged feet, 120v/50/60/1-ph, 4.0 amps, CSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
CSAus
Certified by the Canadian Standards Association (CSA), this product complies with applicable safety standards for use in Canada and the U.S.