  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
Southbend DCX-10S-36 Convection Steamer Direct Steam (2) Compartment
Southbend  |  MFG #: DCX-10S-36  |  Item #: 2154477
Item: #2154477
Technical details
Manufacturer Southbend (Middleby)
Model Number DCX-10S-36
Manufacturer Part # DCX-10S-36
Width (side - side) 36"
Interior Finish 316 Stainless Steel
Compartments 2
Height 68.5"
Width 36"
Depth 33"
Weight 625 lbs
NSF Yes
cCSAus Yes
About this item
Product Details
Southbend (Middleby), DCX-10S-36, Convection Steamer, direct steam, (2) compartment, (10) 12" x 20" x 1" pan capacity, 36" cabinet base, thermostatic controls, 60 minute timer per compartment, pressure regulator, removable pan supports & drip trough, 316 stainless steel interior, 304 stainless steel construction, (4) 6" stainless steel legs with adjustable flanged feet, 120v/60/1-ph, 4.0 amps, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
N/A
Southbend (Middleby)