FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas tilting skillet braising pans.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend BGMTS-60_NAT gas tilting skillet braising pans
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend BGMTS-60_NAT Tilting Skillet Gas 60 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | BGMTS-60_NAT |
| Manufacturer Part # | BGMTS-60_NAT |
| Tilt | Power Tilt |
| Capacity | 60 - 69 Gal |
| Base | Cabinet Base |
| Height | 44.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 46.5" |
| Weight | 925 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), BGMTS-60_NAT, Tilting Skillet, gas, 60 gallon capacity, hydraulic lift, solid state thermostat, temperature light, tilt & safety switch, electronic ignition, spring assisted cover, removable pour strainer, 304 stainless steel construction, cabinet base, 6" legs, adjustable flanged feet, 100,000 BTU, 1/2 HP, NSF, CSA Star, CSA Flame
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
